Історія "Bad Blue Boys" (Динамо Загреб)

Bad Blue Boys - одне з найвідоміших східноєвропейських угрупувань, підтримує загребське "Динамо".

БЕД БЛЮ БОЙЗ                                                 РЕЙТИНГ

Оригінальна назва: Bad Blue Boys                        Підтримка/хоровий спів: ***

Клуб: "Динамо"(Хорватія)                                    Банери: ****  

Чисельність: ~ 3500                                              Силові акції: ***  

Хардкор: 1200                                                       Авторитет в Хорватії: *****  

Політичне забарвлення: праві                             Авторитет в Європі: ***


Хорвати ніколи не вважали себе частинкою Югославії. Якщо в об'єднаній балканській республіці переважав сербський етнос, то хорвати вважали себе більш древнім і куди освіченішим народом. В першу чергу через те, що хорватські землі колись були частиною Візантійської імперії. Сербські, звичайно, теж, але лише номінально. У епоху Великого Константинополя Сербська Країна була предметом суперечки між Візантією і імперією Османа, і там надзвичайно великий був турецький вплив. Через віки соціалістична Югославія ні етнічно, ні релігійно не була єдиною. Сербські хорвати, хорвато-словенці, хорватські мусульмани і просто хорвати, що проживають на території Сербії, часто стикалися з проявами націоналізму. Футбольні трибуни епохи комунізму стали ареною боїв між сербами і хорватами. У Югославії у хорватів були як мінімум два спортивні приводи для гордості - баскетбольний клуб "Цібона" і футбольний клуб "Динамо". Обидві команди дислокувалися в Загребі. "Футбольне об'єднання уболівальників" з'явилося в Загребі на початку сімдесятих років - головним чином для того, щоб їздити на гостьові матчі "Динамо". Найбільші виїзні бригади збиралися на виїзди в Белград - на зустрічі проти люто ненависних хорватами "Црвени Звезди" і "Партизана". У столиці Югославії постійно виникали сутички між "Деліє" (фірмою "Црвени Звезди") і "Гробарями" (фірмою "Партизана") з одного боку, і з "Футбольним об'єднанням уболівальників" - з іншою.  


Комуністичний лад давав збої, етнічні конфлікти між народами, що заселяють Югославію, частішали, і в атмосфері, близькій до хаосу, "Бед Блю Бойз" почували себе дуже комфортно. У 1988 році, після декількох домашніх нападів на виїзний хардкор фірм "Деліє" і "Гробарі", "Блакитні хлопці" приїхали в Белград, обвішані національними стягами Хорватії. Це викликало обурення белградської міліції і близько 200 уболівальників із Загреба загриміли в місцеву буцегарню за "волаючий прояв націоналізму". Але фанатів "Динамо" це не злякало. Вже через рік вони влаштували показові акції в містах Баня Лука і Нові Сад

.  

У 1990 році протистояння "Бед Блю Бойз" і "Деліє" досягло апогею. "Герої" (так переводиться "Деліє") приїхали в Загреб на матч "Динамо" проти "Црвени Звезди". На початку зустрічі члени "Деліє" прорвали захисні обгороджування і кинулися на трибуну місцевих уболівальників - але не на сектор "Блакитних хлопців", а на мирних глядачів, що не беруть участі в бійках. Тим самим був порушений неписаний кодекс честі фірм. Природно, хлопці з "Бед Блю Бойз" не збиралися це терпіти. На стадіоні спалахнула масова бійка, яка продовжилася на довколишніх до арени вулицях. Із-за безладів матч довелося перервати - команди не дограли і до середини першого тайму. До кінця 80-х "Блакитні хлопці" вважалися найпотужнішою правою бригадою в Югославії. У Хорватії суперників у них не було. Друга по силі хорватська фірма - "Торсида", представляюча "Хайдук" із Спліта, могла б вважатися ворогом. Але тільки номінально. "Бед Блю Бойз" і "Торсида" часто протистояли разом фанатам "Цервени Звезди" і "Партизана" (у Хорватії це зветься "бити сербських окупантів"), після багатьох боїв пліч-о-пліч вони вже не могли воювати один проти одного.


У 1991 році, коли Югославія рухнула і потонула в крові громадянської війни, актив "Бед Блю Бойз" увійшов до "Руху за незалежність Хорватії". Ця напівофіційна організація вела бої на території Сербії. Не усі лідери "Бэд Блю Бойз" зуміли повернутися додому.


Ледве Хорватія отримала незалежність, глава республіки Франьє Туджман, що колись працював в апараті Тіто, а тепер, що перейшов до демократів, взявся за "Динамо". Заявивши, що назва клубу є безглуздим пережитком комуністичного минулого, він дав команді нове ім'я - "Хаск Градьянскі". Це дивно звучне словосполучення мало історичне коріння: раніше в Загребі грали команди "Хаск" і "Градьянскі", закриті комуністичною диктатурою за націоналістичні погляди. Але фанати "Динамо" були розлючені. "Поверніть наше "Динамо""! - такі транспаранти з'явилися на стадіоні "Максимір". Проте Туджман і очолюваний їм Хорватський демократичний союз, який залізною рукою управляв країною, залишалися глухі до стогонів фанатів. У 1993-м команда знову змінила назву. Силовим методом її нарекли новим ім'ям "Кроація". Члени "Бед Блю Бойз" влаштували із цього приводу потужну акцію протесту, заблокувавши рух транспорту в центрі Загреба. Демонстрацію швидко розігнали люди в чорній уніформі і шоломах, причому уболівальники "Динамо" билися палицями з показовою жорстокістю. У хорватських ЗМІ про інцидент не зронили ні слова - державна цензура заборонила будь-яку згадку про зіткнення фанатів і поліцейських загонів спеціального призначення.У 1996 році положення хлопців з "Бед Блю Бойз" погіршало - "Кроацею" очолив один з лідерів Хорватського демократичного союзу, який почав боротьбу проти радикально налаштованих фанатів. Новому президентові "Кроації" також не подобалося, що "Блакитні хлопці" приходили вболівати за "Кроацію", одягаючись у футболки з написом "Динамо". Дійшло до того, що Хорватський демократичний союз заборонив вхід на стадіон з динамівською атрибутикою. Фірмачі "Бед Блю Бойз" не могли потрапити на рідну арену і боліти за улюблену команду! Піддававшись немислимому тиску з боку міліції, вони бойкотували домашні матчі свого клубу. Позбавлені можливості підтримувати "Кроацію" в домашніх іграх, члени "Бед Блю Бойз" "відривалися" на гостьових матчах. Так, в 1997 році, висунувшись на виїзне рандеву з "Грассхоппером", "Блакитні хлопці" розгромили пару районів Цюріха. У 98-м "Бед Блю Бойз" спробували повернутися на стадіон. Вони як і раніше одягали динамівські футболки, що спричинило нову війну з міліцією. На домашньому матчі з "Хайдуком" між міліцією і "Блакитними хлопцями" сталася кровопролитна бійка, що забрала життя декількох фірмачів "Бед Блю Бойз". Битва розгорілася через те, що поліцейські стали знімати "заборонені" транспаранти. Саппортери відреагували миттю: в поліцейських полетіли каміння і вирвані сидіння.

Потім Хорватський демократичний союз, вмиваючись кров'ю фанатів, плюнув на принцип і дозволив уболівальникам ходити на стадіон "Максимір" в будь-якій атрибутиці. У 1999 році помер Франье Туджман, а ще через рік Хорватський демократичний союз втратив більшість місць в парламенті. Новоутворений уряд відразу ж повернув "Кроації" її одвічна назва. З 2000 року команда зветься "Динамо" - як в старі добрі часи.

І що б не говорили про "Бед Блю Бойз", їх заслуга в цьому звершенні величезна.  
Фото: badblueboys.hr : : : Джерело: fansmagazine.livejournal.com : : : Дата: 29.09.2023
Всього коментарів: 1
1. Угол   (09.10.2010 13:48)
Читал уже статью, но всеравно спасибо было приятно читать на украинском!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід
Логін:
Пароль:

Онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

Д4 Ультрас ULTRAS.ORG.UA УЛЬТРАС "ДИНАМО КИЇВ" - WHITE-BLUE.kiev.ua www.ultras.lviv.ua BBR ultras group Відео УЛЬТРАС "ДИНАМО КИЇВ" від V.D.


Украинская Баннерная Сеть
| BAD BOYS | © 2009 - 2012 | Використання матеріалів сайту дозволяється лише за наявності лінку на badboys-fcdk.at.ua |
Адміністрація сайту не несе відповідальності за публікації на сайті.

Створення безкоштовного дизайну Пиши українською Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Хостинг від uCoz